Šárka se představuje…

Miluju umění a přírodu a vášnivě je fotografuji.  Fascinuje mě krása umění vytvořená člověkem stejně jako krása, kde autorem je matka příroda.

Umění mi bylo blízké už od raného dětství, protože moji cestu osudem vedl dědeček – akademický malíř.
Začátky tvůrčího období svou křehkostí připomínaly porcelán. Nadchlo mě poznávat tradici jednotlivých manufaktur vyrábějících porcelán.
Tak jak rychle padá hvězda, tak rychlá byla moje taneční etapa. Jen pár krátkých let baletu, pak prkna, co znamenají svět. Užila jsem si taneční závodění. 

Chvíli mou průvodkyní v profesní kariéře byla gymnaziální profesorka němčiny, která mě přivedla na myšlenku provádět zahraniční i tuzemské turisty v Brně. Píše se rok 1975 pracuji v Cestovní kanceláři mládeže (tehdy CKM SSM) jako průvodce po Brně. To se psal rok 1975. Tohle mě bavilo až do roku 1983, kdy jsem cestování vyměnila za radost starat se o rodinu. Tím se také moje zájmová činnost začala ubírat úplně jiným směrem. Pokud chcete o mé pracovní kariéře vědět víc, pak hledejte na sociální síti LinkedIn.

Zlom pro mě zaznamenal magický rok 2002, špatně jsem stoupla a kotník udělal křup a já vyhrála půl roku času na přemýšlení kam kráčet dál. Náhoda a osud mi poslaly nabídku od významného geologa se podílet na prodeji solných lamp a začít budovat mineralogickou galerii na Smíchově. Rozhodla jsem se ihned. Jdu do toho!  Podzim 2002 až květen 2006 znamenaly pro mě léta té nejlepší školy v oboru mineralogie, která mě mohla potkat. V roce 2003 jsem potkala svou duchovní učitelku a absolvovala u ní tříletou ezoterickou školu.  To je začátek doby pro mě, kdy vím, že věci mezi nebem a zemí patří neodmyslitelně k cestám života. Provází mě na ní především energie kamenů, tarotové karty a reiki. S tím úzce souvisí projekt Moje inspirace, ve kterém se ráda dělím o myšlenky a zážitky z této oblasti mého života.

V roce 2012 jsem se v čase krásném adventním procházím večerní Prahou s mým věčným kamarádem fotoaparátem. To je začátek mojí stálé milované cesty k fotografii, Josefu Sudkovi, historickým budovám, prázdným domům, hřbitovům, kamenům drahým i obyčejným, kamenickým rodinám, architektům.  O zajímavé příběhy a zážitky se vždy ráda podělím se čtenáři těchto stránek.
To vše naplňuje můj volný čas.

Mezi má oblíbená období patří  doba vlády dvou císařů, milovníků umění, Karla IV. a Rudolfa II. a pak období 19. a 20. století.

V době nedávné vznikl projekt Praha krásná, o neobvyklých místech Prahy. Součástí jsou avizované přednášky nebo vycházky architektonické, hřbitovní či fotografické v Praze a jejím blízkém okolí. Aktuální termíny hledejte v kalendáři.

Moje dřívější spolupráce:
V Ústavu dějin umění od března 2017 do prosince 2020 jsem dobrovolně stále pomáhala ve fototéce na projektu „Sudek project.
Pro Správou pražských hřbitovů oddělení dokumentace od června 2018 do července 2019 jsem fotografovala kaplové hrobky a vzájemně si vyměňovali badatelské poznatky.

Mým učitelem a průvodcem ve světě architektury je historik umění a estetiky PhDr. Vladimír Czumalo, CSc

Kde mě najdete na sociálních sítích? Facebook a Instagram