
Kámen v architektuře se používá od nepaměti.
Člověk ho používá jako stavební materiál nebo k dekoračním účelům exteriérovým či interiérovým.
Karel IV. byl u nás prvním vladařem, který použil polodrahokamy a drahokamy k obložení stěn v interiéru. Naučil Čechy zpracovávat polodrahokamy a drahé kameny do šperků, ale i užitném umění. Za vlády Rudolfa II. byla v Praze brusírna drahých kamenů světového významu. Po bitvě na Bílé hoře se centrem kamenářů stalo Turnovsko.

Vliv Karla IV. na použití polodrahokamů a drahokamů v interiéru můžeme sledovat na hradě Karlštejně, kde jsou nádhernou ukázkou kaple sv. Kříže a sv. Anny na Karlštejně, pak v chrámu sv. Víta na Pražském hradě je to korunní kaple sv. Václava. Vybudoval ještě dvě kaple, které se však do dnešních dnů nedochovaly. Jedna byla na Pražském hradě a druhá na hradě Tangermünde, který Karel IV. založil nedaleko Magdeburgu. K příběhu tajemného kamene s červenou a fialovou kresbou na stěnách kaplí se ještě vrátím.
Nitky příběhů samotných kamenů, kamenolomů a jejich majitelů či nájemců je tu budou rozbíhat do různých stran nejen tajemné Prahy, ale i za její hranice. Pojďte po jejich stopách se mnou.
